zpět
Informace z trhu

Čínský Nový rok: Dopad na logistiku

V roce 2021 připadá čínský Nový rok na 12. února. Jedná se o nejvýznamnější z tradičních čínských svátků, také označovaný jako jarní festival, kdy lidé oslavují začátek nového roku se svými rodinami. Týdenní státní svátek má dopady na globální dodavatelské řetězce.

Následující informace poskytují přehled některých klíčových faktů o festivalu a jeho možných dopadech na logistiku.

Data a klíčová fakta

  • 12. února 2021 je začátkem čínského nového roku (rok buvola).
  • Čínský státní svátek začíná 11. února a končí 17. února, což znamená, že většina firem, včetně poboček DACHSER v Číně, bude uzavřena do 18. února.
  • Továrny a výrobní závody bývají uzavřeny delší dobu. Výroba se může pozastavit již týden před čínským Novým rokem, některé továrny obnoví výrobu až měsíc poté.
  • Dlouhá dovolená umožňuje pracovníkům v metropolích cestovat do svého rodného města za svými příbuznými, i když letos to kvůli pandemii nemusí být pravidlem.

Dopad na dodavatelský řetězec

  • Prodloužená dovolená v Číně může vést ke zpoždění vašich zásilek až o jeden měsíc.
  • Kvůli výše uvedenému uzavření výrobních závodů nebude po dobu alespoň jednoho týdne v Číny žádná produkce. I když se továrny postupně znovu rozběhnou, plný provoz nebude okamžitě obnoven.
  • Rovněž bude ovlivněna produkce v jiných asijských zemích, protože některé výrobní díly pocházejí z Číny nebo tam probíhají montážní procesy.
  • Většina přepravců se snaží zajistit dostatečné zásoby před jarním festivalem, což vede k velkým objemům přeprav před svátky; i po skončení festivalu bude nějakou dobu trvat, než se podmínky na trhu normalizují.

Abyste se vyhnuli zpožděním, velmi doporučujeme, abyste rezervace provedli v dostatečném předstihu. Ve společnosti DACHSER vám naši logističtí odborníci mohou pomoci při společném plánování. Proberte s námi vaše potřeby a my zjistíme, co je nejlepší pro udržení chodu vašeho dodavatelského řetězce během čínského Nového roku.

Kontakt Lenka Demlova