Doporučené články

Novinky 01/28/2020
In-house logistika potřebuje inteligentní řešení

DACHSER v České republice poskytuje služby interní logistiky společnosti OEZ ze skupiny Siemens. To zahrnuje skladování, interní přepravy, včasné dodávky do výroby a služby s přidanou hodnotou, jako je například vzorkování apod. Kratší vzdálenosti, rychlejší reakční časy a nižší náklady na logistiku přináší tato spolupráce společnosti OEZ.

Číst
Novinky 01/20/2020
DACHSER Brno má nového Operations Managera

Michal Císař nastoupil na pozici Operations Manager pobočky DACHSER Brno. Bude mít na starosti řízení všech klíčových týmů logistického provozu.

Číst
Novinky 12/18/2019
Poslední letošní vydání DACHSER magazínu

Inovace a kvalita spojená s tradicí a zručností, to je synonymum pro mnoho švýcarských výrobků. Těší se vynikajícímu celosvětovému renomé. Patří mezi ně i bylinné pastilky Ricola, klasika mezi bonbony, jejíž speciální receptura obsahuje výtažky ze 13 švýcarských horských bylin.

Tiskové zprávy 12/05/2019
DACHSER a charitativní organizace terre des hommes rozšiřují spolupráci

Mezinárodní logistický provider DACHSER a mezinárodní organizace pro pomoc dětem terre des hommes rozšiřují své dlouholeté sociální působení v regionech jižní Asie, jižní Afriky a Latinské Ameriky. Trpělivost, neúnavnost a vytváření lokálních a kulturních kořenů jsou klíčem k úspěchu společných rozvojových projektů.

Číst

DACHSER Česká republika

Informace z trhu 02/18/2020
Další operativní informace společnosti DACHSER v Číně

Celkový stav

Provoz v továrnách a podnicích se postupně obnovuje, ale zatím velmi pomalu. Úřady se snaží omezit šíření nového koronaviru, nyní známého jako COVID-19. Aby se předešlo šíření viru na pracovišti, musí společnosti před návratem svých zaměstnanců zpět do práce podat žádost místním úřadům. Žadatelé musí prokázat, že splňují přísné hygienické požadavky a jsou schopni poskytnout zaměstnancům adekvátní hygienické potřeby.

 

Pobočky DACHSER

 

Všechny pobočky společnosti DACHSER jsou v provozu. Některé pobočky jsou v procesu podávání žádostí o obnovení provozu ještě uzavřeny, přesto většina zaměstnanců pracuje z domova. Omlouváme se za zpoždění některých procesů, protože většina jednotek dodavatelského řetězce v Číně dosud není plně využívána.

 • Všechny pobočky DACHSER s výjimkou Nanjing, Kunshan a Wu-chan pokračují v provozu s ohledem na místní karanténní postupy a preventivní opatření
 • Pobočka Nanjing a sklad Kunshan budou pokračovat v činnosti, jakmile jim budou udělena potřebná povolení
 • Wu-chan je uzavřen a jeho opětovné otevření je naplánováno na 24. února 2020, změny mohou nastat v závislosti na aktuální situaci
 • Většina našich zaměstnanců v současné době pracuje z domova
 • Hongkongská pobočka je plném v provozu

Přepravní logistika v Číně

Přestože se snažíme, aby byl váš dodavatelský řetězec co nejplynulejší, nemůžeme ovlivnit všechny jednotky v dodavatelském řetězci, které dosud nedosáhly plné kapacity. Očekává se proto zpoždění

Pozemní přeprava:

 

 • Potýkáme se s nedostatkem řidičů nákladních automobilů, existuje pouze omezený počet přepravních společností, které obdržely povolení k obnovení provozu
 • Situace pro vnitrostátní kamionovou dopravu je náročná kvůli přísnějším předpisům v silniční dopravě
 • Přístupové cesty do Šanghaje jsou přísně kontrolovány, což může ovlivnit doručování zásilek do přístavu a na letiště Šanghaj Pudong
 • Pro vjezd a výjezd nákladních vozidel do a z provincii Hubei je vyžadován přepravní certifikát

Letecká přeprava:

 • Letecké společnosti pokračují v letecké nákladní přepravě do a z Číny
 • Potýkají se ale s nedostatkem kapacit, protože mnoho leteckých společností pozastavilo lety pro osobní dopravu
 • Našim zákazníkům jsou pro urgentní přepravy k dispozici charterové služby se zaručeným časem odletu a přepravy

Námořní přeprava:

 • Nákladní společnosti snížily počet odplutí do a z Číny
 • S výjimkou Wu-chanu jsou v provozu všechny oceánské terminály
 • Kontejnerová přeprava obnovila přibližně 50% normální kapacity
 • Spojené státy a Vietnam vyžadují karanténu pro lodě opouštějící čínské přístavy

Společnosti DACHSER přijala nouzová opatření a nabídneme vám nejlepší alternativní řešení pro zachování kontinuity vašeho dodavatelského řetězce v případě jakýchkoli problémů s přepravou.

Našim zákazníkům neustále poskytujeme nejnovější informace o aktuální situaci. V případě jakýchkoli dotazů se prosím obraťte na vašeho obchodního zástupce společnosti DACHSER.

Číst
Tiskové zprávy 02/18/2020
DACHSER DIY-Logistics má nový management

Od začátku roku má oddělení pro oborové řešení DIY-Logistics nové vedení. Ralf Meistes, který řešení pro tento významný a specifický segment založil, rozvíjel a vedl po více než dvacet let, na konci roku 2019 odešel do penze. Na pozici Department Head DACHSER DIY-Logistics ho nahradil Jens Wollmann.

Číst
Informace z trhu 02/13/2020
Koronavirus: aktuální provozní informace společnosti DACHSER v Číně

Přinášíme další informace o současné situaci v Číně. Aby se podařilo nový koronavirus udržet pod kontrolou, přijaly místní orgány v Číně několik opatření, aby zabránily shromažďování osob a minimalizovalo se riziko nákazy.

Mnoho poboček společnosti DACHSER bylo znovu otevřeno v pondělí 10. února 2020, ale kvůli bezpečnostním opatřením a zákazu cestování ze strany úřadů pracujeme pouze v omezeném režimu. Bohužel lze očekávat zpoždění a provozní komplikace jako je nedostatek nákladních vozidel a omezená kapacita.

 • Pobočky DACHSER v Čcheng-tu, Nanjingu, Ningbo, Shenzhenu, Su-čou a Zhongshanu jsou v současné době stále uzavřené; naši zaměstnanci však pracují z domova
 • V krátkodobém horizontu by mohlo dojít k dalším změnám v otevření těchto poboček, o kterém vás budeme informovat
 • Pobočka v Hongkongu je opět plně funkční

Prostřednictvím našich webových stránek vás budeme i nadále informovat o aktuálním dění a dopadu na váš dodavatelský řetězec. V případě jakýchkoli dotazů se prosím obraťte na vašeho obchodního zástupce společnosti DACHSER.

Číst
Informace z trhu 01/31/2020
Koronavirus: operativní informace společnosti DACHSER v Číně

Nový koronavirus (2019-nCoV) se v Číně v krátké době rychle rozšířil a mnoho měst a provincií potvrdilo případy nakažených osob. Aby byla epidemie udržena pod kontrolou, ústřední čínská vláda oznámila prodloužení lunárního nového roku do 2. února 2020. Úřady v provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, však požádaly firmy v tomto regionu, aby svým zaměstnancům prodloužili dovolenou, většinou do 10. února.

Pobočky společnosti DACHSER

Většina poboček společnosti DACHSER v Číně bude oficiálně znovu otevřena 10. února 2020. Od pondělí 3. února 2020 bude v závislosti na dané lokalitě a povoleních místních úřadů pracovat jen nezbytně nutné množství zaměstnanců, kteří zajistí zpracování kritických zásilek a minimalizují nežádoucí situace, jako je zadržení či poplatek za zdržení zásilek, vydání TLX atd. Omlouváme se, že nedokážeme zajistit všechny logistické operace, ale budeme se snažit co nejlépe udržovat základní provoz.

Datum znovuotevření poboček se mění každý den v závislosti na situaci. K dnešnímu dni 31. ledna 2020 jsou data znovuotevření poboček následující:

 • Peking: 3. února 2020
 • Čcheng-tu: 3. února 2020
 • Dalian: 10. února 2020
 • Dongguan: 10. února 2020
 • Guangzhou: 10. února 2020
 • Nanjing: 10. února 2020
 • Ningbo: 10. února 2020
 • Qingdao: 10. února 2020
 • Šanghaj: 10. února 2020
 • Shenzhen: 10. února 2020
 • Suzhou: 10. února 2020
 • Tianjin: 3. února 2020
 • Wu-chan: 14. února 2020
 • Xiamen: 10. února 2020
 • Zhongshan: 10. února 2020

Logistické operace ve Wu-chanu

Zaměstnanci DACHSER z pobočky Wu-chan budou pracovat z domova a některé logistické operace bude zajišťovat náš tým v Šanghaji. Úřady v provincii Chu-pej oznámily, že zákazníci budou muset použít přepravní certifikát od místní vlády a certifikát předat logistické společnosti, pokud si chtějí pro zásilky z nebo do této provincie poslat kamiony.

Situace v Číně

I když se snažíme, abychom udrželi provoz co nejplynulejší, je většina továren v Číně stále uzavřená, přepravní služby, letový provoz a terminály fungují na minimální servisní úrovni.

Lze očekávat zpoždění a další provozní problémy.

Číst
Informace z trhu 01/31/2020
Palivový příplatek

DACHSER Czech Republic a.s. stanovuje pro měsíc únor 2020 palivový příplatek ve výši 11 %. Postup výpočtu palivového příplatku si můžete prohlédnout v souboru níže.

Informace z trhu 01/29/2020
Brexit: Od 31. ledna 2020 začne přechodné období

Británie opustí Evropskou unii 31. ledna 2020. Za současné situace nedochází ke změně v přepravě zboží mezi zeměmi Evropské unie a Velkou Británií až do konce tohoto roku. Poté by měla vstoupit v platnost dohoda o volném obchodu mezi zeměmi EU a Velkou Británií. Stále však není jasné, zda taková dohoda o volném obchodu může být sjednána a schválena do konce roku.

V Brexit checklistu (ke stažení níže) proto stále poskytuje přehled nezbytných přípravných opatření. Máte-li jakékoli dotazy, kontaktujte prosím svou kontaktní osobu v příslušné pobočce společnosti DACHSER.

2
Novinky 01/28/2020
Síla dat

Rychlejší a lepší data v konečném důsledku prospívají celému dodavatelskému řetězci. Jak zvýšit předvídatelnost, účinnost a udržitelnost toků zboží a informací v časech omezených zdrojů.

Číst
2
Novinky 01/27/2020
Ty správné šrouby pro úspěšnou logistiku

Šrouby, nářadí, montážní a instalační materiál vyžadují dodání přesně v termínu. Společně s DACHSEREM vyvinul celosvětový lídr v distribuci montážního a instalačního materiálu, společnost Adolf Würth GmbH & Co. KG komplexní koncept přímé distribuce, jež šetří skladové kapacity i náklady na logistiku. DACHSER má na starosti distribuční logistiku.

Číst
Novinky 01/27/2020
Budeme se soustředit na efektivitu logistických procesů

Maďarská ekonomika zažívá silný růst. Vysoká soukromá spotřeba ve spojení s nadprůměrným růstem investic je hnací silou domácí poptávky. Ale jsou zde také rizika, včetně nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a nejistoty na důležitých exportních trzích. Zeptali jsme se Romana Stoličného, Country Managera společnosti Liegl & DACHSER, jak se Maďarsku daří a jaké jsou zde výzvy a příležitosti.

Číst
Informace z trhu 01/02/2020
Palivový příplatek

DACHSER Czech Republic a.s. stanovuje pro měsíc leden 2020 palivový příplatek ve výši 11 %. Postup výpočtu palivového příplatku si můžete prohlédnout v souboru níže.

Ukázat více

DACHSER Corporate

Informace z trhu 02/17/2020
Further update on DACHSER’s operations in China

General status

Factories and businesses are resuming gradually, but very slowly. Authorities are working hard on containing the spread of the novel coronavirus, now known as COVID-19, officially named by the World Health Organization. To prevent infection at workplace, enterprises are required to submit applications to local authorities before they are allowed to resume work. Applicants need to demonstrate they are observing strict hygiene requirements and are capable of providing adequate hygiene consumables to the workforce.

DACHSER branches

All DACHSER branches are operating. Some of the branches are closed while undergoing the application process, still, staff are working from home and the operations are handled remotely. Please excuse us for the delay in some processes, as most of the units in the supply chain within China are not functioning in full capacity.

 • All DACHSER branches except Nanjing, Kunshan and Wuhan have resumed business with skeleton staffing due to local quarantine procedures and preventative measures;
 • Nanjing branch and Kunshan warehouse will resume business once approvals from the authorities are granted;
 • Wuhan is closed and schedule to re-open on February 24, subject to change depending on the situation;
 • Most of our team members are working from home
 • Hong Kong branch is fully operational. We continue to monitor the situation closely and will advise if our ability to operate is impacted.

Transport logistics in China

While we are trying our best to keep your supply chain as smooth as possible, please consider that other units in the supply chain did not resume full capacity yet. Carriers and terminals are gradually resuming operations with skeleton staff. Delays and other operational issues are expected.

Road:

 • Lack of truckers, there is only a limited number of trucking companies having received permits to resume operation;
 • Domestic trucking condition is challenging especially for inter-cities and inter-provinces due to increasing tightened regulations on road;
 • Road access to Shanghai is heavily controlled which may affect delivery to Shanghai Port and Shanghai Pudong Airport;
 • Transportation certificate is needed for trucks to enter or exit the Hubei Province;

Air:

 • Airlines resumed freighter to and from China;
 • Capacity is still an issue since many of the airlines suspended passenger flights;
 • Charter services are available with guaranteed uplift and transit time for our customers with urgent shipment;

Sea:

 • Carriers have reduced sailings to and from China;
 • Ocean terminals are operating, except Wuhan;
 • Lack of equipment starts to be an issue;
 • Container trucking only resumes on average 50% of normal capacity;
 • The US and Vietnam has quarantine requirements for vessels leaving Chinese ports.

At DACHSER, we have contingency measures in place and will offer you the best alternative solutions to keep your supply chain running in case any shipment is affected.

We will keep our customers updated with the latest information on the current situation. Should you have any concerns and/or queries, please feel free to contact your local DACHSER representative.

Číst
Informace z trhu 02/13/2020
Coronavirus: latest update on DACHSER’s operations in China

We continue to update you with the current situation in China. In order to keep the Novel Coronavirus under control, authorities in China has taken various measures to prevent crowd from gathering in order to minimize the risk of getting affected.
Many of the DACHSER branches re-opened on Monday, February 10, however, we regret that we are only operating with limited capability due to the security measures and travel ban by the authorities. Please expect delays and operational issues such as lack of trucks and limited capacity.

DACHSER branches in Chengdu, Nanjing, Ningbo, Shenzhen, Suzhou and Zhongshan are closed at the moment while we are in application process with local authorities;

 • Our team members are working from home
 • There could be further changes on the opening date of the China branches on short notice, we will keep you updated;
 • Hong Kong branch is fully operational. We continue to monitor the situation closely and will advise if our ability to operate is impacted.

We will continue to update you via our website with the latest information on how this is impacting your supply chain. Should you have any concerns and/or queries, please feel free to contact your local DACHSER representative.

Číst
2
Novinky 02/13/2020
New glass for Big Ben

From the Upper Palatinate to London: DACHSER delivers plate glass hand blown by glassworks Glashütte Lamberts to the UK. The destination of the safely packaged glass panes is none other than the world-famous Elizabeth Tower in London.

Číst
Tiskové zprávy 02/11/2020
DACHSER expands its contract logistics capacities for Maas-Rhein logistics center

The US conglomerate Emerson is expanding its collaboration with DACHSER. In view of the new European contract logistics mandate for Emerson’s Climate Technologies division, DACHSER expanded its capacities in Alsdorf by adding a 7,000-square-meter warehouse.

Číst
Jdi na

Číst více

Informace z trhu 10/17/2019
Incoterms 2020

Nová verze Incoterms nabude účinnosti 1. ledna 2020 a bude zahrnovat řadu změn. Dodací podmínky vydané Mezinárodní obchodní komorou upravují základní povinnosti kupujícího a prodávajícího v mezinárodním obchodu, jako je přechod vlastnictví mezi prodávajícím a kupujícím, dělba přepravních nákladů a přechod rizika ve smyslu odpovědnosti za ztrátu a poškození zboží a náklady na pojištění.

Incoterms 2020 se ještě více přizpůsobí současným globálním obchodním praktikám, proto je nová verze  viditelně orientovaná na praktickou stránku mezinárodního obchodu. Cílem revize bylo, aby byla ustanovení Incoterms uživatelsky přívětivější. Jejich prezentace byla revidována, aby uživatelům usnadnila výběr příslušné podmínky. Kromě toho se změnilo pořadí podmínek a ke každé podmínce byly přidány uživatelské pokyny.

Pokud jde o obsah, došlo k významným změnám oproti Incoterms 2010, zejména v následujících bodech:

 • Různé úrovně pojistného krytí u CIF a CIP: Stejně jako v minulosti je prodávající i nadále povinen v Incoterms 2020 uzavřít pojištění dopravy na vlastní náklady v podmínce CIF (Cost Insurance Freight) a CIP (Carriage Insurance Paid). Na rozdíl od Incoterms 2010 však obě podmínky nyní stanovují různé minimální úrovně krytí cargo pojištění dle klasifikace ICC (Institute Cargo Clauses). Minimální krytí, které je třeba dodržet při dohodnutí podmínky CIF zůstává nezměněno. Cargo pojištění, které má prodávající uzavřít, musí nadále odpovídat alespoň krytí v souladu s klauzulí ICC (C) nebo podobnými doložkami (krytí vyjmenovaných rizik). Je-li dohodnuta podmínka CIP, musí nyní prodávající poskytnout pojistné krytí v souladu s klauzulí ICC (A) (krytí všech rizik). Podmínky CIF i CIP umožňují smluvním stranám dohodnout se na pojistném krytí, které se od tohoto liší.
 • Zahrnutí požadavků souvisejících s bezpečností: Požadavky týkající se bezpečnosti přepravy zboží byly nyní zahrnuty do pravidel A 4 a A 7 každé doložky Incoterms 2020. Stejně jako u jiných podmínek Incoterms je třeba poznamenat, že podmínky Incoterms se přímo vztahují pouze na smluvní strany kupní smlouvy a nejsou předmětem přepravní smlouvy.
 • Incoterms 2020 obsahuje ustanovení pro přepravu vlastními dopravními prostředky u podmínek Free Carrier (FCA), Delivery at Place (DAP), Delivery at Place Unloaded (DPU), and Delivered Duty Paid (DDP).
 • Pro zboží prodávané na základě podmínky FCA (Free Carrier) a určené k námořní kontejnerové dopravě stanovuje FCA do budoucna novou možnost. Kupující a prodávající se mohou dohodnout, že kupující dá pokyn svému přepravci, aby po naložení zboží vydal prodávajícímu konosament (Bill of Lading). Zároveň je prodávající povinen předat tento konosament kupujícímu. To se obvykle provádí prostřednictvím zúčastněných bank.
 • Přejmenování DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded). Podle podmínky DAT Incoterms 2010 prodávající dodal zboží, jakmile bylo vyloženo z dopravního prostředku na „terminálu“. Podle poznámek k Incoterms 2010 však termín „terminál“ neměl být chápán z technického hlediska, ale znamenalo to jakékoli místo vykládky. Tato skutečnost byla v Incoterms 2020 zohledněna přejmenováním předchozí podmínky DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded) pro větší přehlednost. To znamená, že v budoucnu může být jakékoli dohodnuté místo místem určení.

Incoterms platí mezi smluvními stranami (národně i mezinárodně) kupní smlouvy, ale neomezují zvláštní práva a povinnosti v rámci tohoto smluvního vztahu. Na základě takto zaručené jednotné definice je třeba se vyhnout následným problémům s výkladem nebo nesrovnalostmi mezi smluvními stranami. Je třeba poznamenat, že Incoterms vzhledem ke své povaze jako ustanovení typu Všeobecných obchodních podmínek nepředstavují zákonná ustanovení, a proto se stávají právně závaznými pouze tehdy, pokud byly účinně dohodnuty mezi stranami kupní smlouvy prostřednictvím odpovídajícího odkazu (pro Incoterms 2020, to je možné i před 1.1 2020). Bez ohledu na to mají v jednotlivých případech protichůdná zákonná ustanovení stále přednost před podmínkami Incoterms.

Incoterms revidovalo 500 odborníků z více než 40 zemí.

Tyto doložky jsou uznávány po celém světě a používají se ve více než 30 různých jazycích.

2
Novinky 12/11/2018
Hudební nástroje pod taktovkou DACHSERU

Obrovské tympány, harfa nebo kontrabasy. I to může tvořit obsah exportní zásilky. A pokud jede na koncert velký orchestr, zaplní hudební nástroje celý kamion. DACHSER Czech Republic takovou přepravu zrealizoval pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Na 80 hudebníku se vydalo z Prahy na koncert do německého Wiesbadenu a svoje nástroje svěřili do rukou zkušeného logistika.

Číst
2
Novinky 12/11/2018
Radost z jízdy

Společnost Puky dostává na svých kolech do pohybu děti všech věkových kategorií. Aby se nabídka jízdních kol dostala k dětem a jejich rodičům po celé Evropě, spoléhá tradiční výrobce dětských kol již 10 let na logistiku společnosti DACHSER.

Číst
Tiskové zprávy 04/04/2019
DACHSER v Ostravě se přestěhuje do nových prostor

Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic podepsal smlouvu o výstavbě logistického centra na míru s developerskou společností CTP Invest. Ta pro DACHSER postaví v parku CTPark Ostrava v Hrabové novou skladovou a administrativní budovu o celkové rozloze 3 900 m2.

Číst
2
Novinky 05/23/2019
DACHSER se zaměřuje na vzdělávání svých zaměstnanců

Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic investuje do vzdělávání svých zaměstnanců. Společnost v České republice zaměstnává téměř 600 lidí, každý z nich má vlastní vzdělávací plán a projde každý rok řadou školení a kurzů. Jen za poslední rok činily vzdělávací a školicí aktivity 18 000 hodin. Letošní investice do know-how zaměstnanců představuje ve srovnání s rokem 2018 dvojnásobek a je daleko nad rámec povinných kurzů předepsaných českou legislativou.

Číst
Novinky 02/08/2019
DACHSER na prvním místě ve sběrné službě

V nejnovějším žebříčku „Top 100 in Logistics“ udržel mezinárodní logistický provider DACHSER svoji pozici na prvním místě ve sběrné službě v Německu a o jednu příčku se posunul v celkovém hodnocení německého trhu – nyní je logistickou společností se třetím největším obratem.

Číst
Novinky 05/23/2019
Dlouhodobé partnerství je jedna z největších hodnot

Radomír Němec vede pobočku DACHSER Ostrava od roku 2013. Podařilo se mu nastartovat její další rozvoj a dnes stojí pobočka na prahu stěhování do zcela nových prostor s větší skladovou i překládkovou kapacitou. Povídali jsme si s ním o tom, jaká k tomu vedla cesta a jak se žije a pracuje na severu Moravy.

Číst
Tiskové zprávy 11/05/2018
DACHSER Hradec Králové se přestěhoval do nových prostor

Mezinárodní logistický provider DACHSER se přestěhoval do nových skladových a administrativních prostor v Hradci Králové. Na celkové ploše 4 760 metrů čtverečních logistických a kancelářských ploch bude královéhradecká pobočka společnosti poskytovat široké spektrum logistických služeb včetně skladování, konsolidace zboží pro regionální a dálkové přepravy i kontraktní logistiky.

Číst
Tiskové zprávy 01/10/2019
DACHSER vsází na lithium-iontové technologie

Mezinárodní logistický provider DACHSER oznámil, že plánuje nahradit veškerou svoji pozemní manipulační techniku v Evropě, která čítá přibližně 6 000 kusů, technikou na energeticky úsporné lithium-iontové baterie. Stát se tak má do konce roku 2022.

Číst
Novinky 09/11/2018
DACHSER 10 let oficiálním logistickým partnerem Vuelty

DACHSER se stal již podesáté v řadě výhradním logistickým partnerem a jedním z hlavních sponzorů známého cyklistického závodu Vuelta. Celkem 31 DACHSER vozidel a na čtyřicet zaměstnanců doprovázejí Vueltu po celé její cestě Španělskem a Andorrou.

Číst