Pevný základ po celém světě

DACHSER poskytuje už celou jednu dekádu logistické služby rakouské společnosti Kaindl, která mezinárodně působí pod názvem Kronospan. Pro tohoto výrobce dřevěných a laminátových podlah a dalších výrobků na bázi dřeva zajišťuje DACHSER distribuční a nákupní logistiku po celém světě.

Logistický hotspot: Megastore Kaindl ve Walsu
Logistický hotspot: Megastore Kaindl ve Walsu

Každý rok přepraví DACHSER z výrobního závodu v rakouském Salcburku tisíce plných kontejnerů s výrobky Kronospan. Je zodpovědný za nakládku kontejnerů a jejich přepravu po železnici do přístavů Hamburk nebo Bremerhaven, odkud dále putují kontejnerovými loděmi například do Tokia a Osaky v Japonsku, na Tchaj-wan či do přístavů Veracruz a Altamira v Mexiku.

Spolehlivost je základ

„Jsme významným evropským dodavatelem, takže zajištění spolehlivosti našich dodávek je hlavní prioritou,“ zdůrazňuje Volker Lenzing, vedoucí logistiky společnosti Kronospan, a vysvětluje, „vzhledem k tomu, že marže na produktech jsou nízké, je důležité, aby dodavatelský řetězec běžel hladce.“ Proto společnost nepřenechává nic náhodě a neustále hledá způsoby, jak optimalizovat balení a nakládku kontejnerů. DACHSER pak má pro každou destinaci zavedeny standardizované postupy, včetně pevných dob pro nakládky, aby se zabránilo nákladům na zdržné a stojné kontejnerů. S cílem umožnit společnosti Kaindl neustálý přehled o jejích zásilkách, implementoval DACHSER speciální IT řešení, které umožňuje zobrazovat všechna relevantní data online, a to včetně specifikací a týdenních změn.

„Společnost Kaindl nás zpravidla informuje o požadovaném počtu kontejnerů s týdenním předstihem, ale i přesto je zapotřebí velké flexibility,“ říká Michael Rainer, Managing Director DACHSER ASL pro oblast východní Evropy a Rakouska, a dodává, „v některých případech musíme přistavit 10 až 20 kontejnerů během 24 hodin.“ To pak vyžaduje rychlou reakci a dostupnost prázdných kontejnerů přitom hraje klíčovou roli. Zrealizovat takovou zakázku bez vícenákladů pro zákazníka je úkol pro zkušené specialisty.

"Jsme významným evropským dodavatelem, takže zajištění spolehlivosti našich dodávek je hlavní prioritou."

DACHSER pro společnost Kaindl zajišťuje nejen exportní přepravy, ale zabezpečuje také import materiálu, především oxidu hliníku a papíru, které společnost používá k výrobě pracovních desek pro kuchyňské linky a dalších výrobků. Realizace zakázek primárně spočívá v přepravě celých kontejnerů (FCL) v importním i exportním směru, ale DACHSER poskytuje společnosti Kronospan Group také služby v oblasti leteckých zásilek a zásilek odesílaných námořními sběrnými kontejnery (LCL).  Když v loňském roce Kronospan Group rozšiřovala svoje výrobní kapacity ve městě Eastaboga v Alabamě v USA, dodal DACHSER do USA více než 200 kontejnerů včetně speciálních nadměrných kontejnerů s výrobním zařízením pro výrobu dřevotřískových desek.

Na cestě na mezinárodní trhy: vlak Kaindl
Na cestě na mezinárodní trhy: vlak Kaindl

Rychlá reakce je nutná

Další zásilky, většinou individuální dodávky náhradních dílů se posílají jako LCL zásilky či zásilky letecké. „Kaindl využívá naše služby v oblasti leteckých přeprav také pro zasílání svých nejnovějších výrobků do USA, které jsou určeny jako vzorkové zboží pro showroomy,“ uvádí Michael Rainer. Zákazníci společnosti Kaindl v USA a Kanadě dostávají takové zásilky s novými produkty přímo do svých showroomů a DACHSER a jeho partner v Kanadě se starají také o celní odbavení těchto zásilek při vstupu do země.

S vypuknutím koronavirové pandemie přijal DACHSER od společnosti Kaindl další úkol: „Během první vlny jsme s DACHSEREM realizovali import velkého množství palet s ochrannými pomůckami a rouškami z Číny pro zdravotnický sektor,“ říká Volker Lenzing. Společnost Kaindl tehdy věnovala velmi potřebné roušky do několika salcburských nemocnic. „Naším největším přínosem v době, kdy na volném trhu téměř neexistovaly volné přepravní kapacity, bylo pomocí našeho vlastního leteckého charteru kapacity vytvořit a garantovat včasný odlet,“ popisuje Michael Rainer. I když se v případě přepravy roušek jednalo o jednorázovou zakázku, bez flexibility, rychlého vytvoření kapacit a globální logistické sítě společnosti DACHSER by se nedala zrealizovat. A v konečném důsledku je to přesně to, o čem inteligentní logistika je.

Kontakt Lenka Demlova