Novinky

Konektivita – pohled na technologie budoucnosti

Co jsou to vlastně LPWAN, NB-IoT a LTE-M? A jaké výhody nabízejí tyto technologie budoucnosti pro logistiku?

Konektivita je klíčem k logistice zítřka

Kromě usnadnění výměny dat je konektivita také o generování většího množství dat v rámci dodavatelského řetězce. Různé expertní týmy z výzkumného pracoviště DACHSER Enterprise Lab pracují na způsobech, jak v praxi využít možnosti „internetu věcí“ (IoT). To zahrnuje používání chytrých telefonů a aplikací, stejně jako inovativní senzory, které mohou poskytnout údaje o poloze zásilky a další informace o stavu přeprav nebo výměnných nástavbách a obalových prostředcích.

Nízkoenergetické širokopásmové sítě (LPWAN) jsou jednou z technologií, která podporuje internet věcí (IoT). Tyto nově dostupné rádiové frekvence a protokoly umožňují přenos malého množství dat na velkou vzdálenost. Díky tomu jsou LPWAN ideální pro použití senzorů v logistice. Mezi nejznámější řešení LPWAN patří LoRa, Sigfox, LTE-M a NarrowBand IoT (NB-IoT).

Časy příjezdu lze vypočítat s větší přesností na základě reálného času

NB-IoT a LTE-M jsou nové standardy mobilní komunikace v síti LTE (4G), které se v současné době zavádějí v mnoha zemích po celém světě. Například v Německu se očekává, že NB-IoT bude k dispozici na celostátní úrovni do konce roku 2019, zatímco v Nizozemsku bylo zavádění již dokončeno v loňském roce. Díky nízké spotřebě energie, vysokým bezpečnostním standardům a podstatně nižším investičním a provozním nákladům je použití této nové technologie velmi atraktivní zejména pro sledování polohy movitého majetku a zásilek. Geopositioning umožňuje přesněji vypočítat časy příjezdů vozidel, kontejnerů, zásilek a ještě mnohem více na základě údajů v reálném čase. To mimo jiné přináší ještě lepší plánování kapacity pro následné procesy, jako je vykládka nákladního vozu.

Další výhodou LTE-M a NB-IoT je připravenost rádiových frekvencí na budoucnost. Oba standardy mají být začleněny do plánované 5G sítě pro masivní komunikaci typu stroj/zařízení (mMTC). Bude to však trvat ještě několik let, než začnou práce na stavbě 5G mMTC. Dalším důvodem pro nevyhnutelný přechod na LTE-M a NB-IoT je, že dnešní mobilní sítě 2G a 3G, které se v současnosti používají pro určování polohy senzorů po celém světě, budou během několika příštích let postupně vypnuty. Některé země jako Jižní Korea, Tchaj-wan a Švýcarsko již začaly s deaktivací.

Kontakt Tereza Valentova