DACHSER uvede do provozu své první nákladní vozy na vodík

Mezinárodní logistický provider DACHSER pokračuje v praktických testech nákladních vozidel s nulovými emisemi. V roce 2023 plánuje společnost nasadit do provozu v Německu dva kamiony na vodíkové palivové články (FCEV).

Logistický provider DACHSER uvede příští rok na silnice v německém Magdeburgu 27tunové nákladní vozidlo Hyundai Xcient. Toto bezemisní vozidlo bude používáno pro regionální distribuci i pro pravidelné noční přepravy do Berlína. Další nákladní vozidlo na vodíkové palivové články – 19tunový Enginius Bluepower – začne realizovat dodávky pro DACHSER do centra Hamburku v polovině roku 2023.

DACHSER uvede do provozu své první nákladní vozy na vodík / Zdroj: FAUN Gruppe
DACHSER uvede do provozu své první nákladní vozy na vodík / Zdroj: FAUN Gruppe

V Magdeburgu naplánoval DACHSER zahájení provozu kamionu Hyundai Xcient na vodíkové palivové články na začátek roku 2023. Vozidlo, které má celkovou povolenou hmotnost 27 tun a nabízí kapacitu 18 paletových míst, má dojezd až 400 kilometrů, takže může být použito ve dvousměnném provozu. Kamion budou řídit profesionální řidiči, kteří v letošním roce absolvují v DACHSERU svoje zaškolení. Přes den bude tento FCEV kamion testovaný pro regionální rozvozy v okolí Magdeburgu, v noci bude nasazen do systémových přeprav a bude jezdit na DACHSER pobočku v Berlíně-Schönefeldu. Pro noční provoz bude toto vozidlo s nulovými emisemi vybaveno tandemovým nosičem pro výměnné nástavby. Zařízení pro tankování vodíku budou k dispozici poblíž obou poboček společnosti DACHSER v Magdeburgu a Berlíně v době dodání vozidla.

V rámci studie prováděné s Kemptenskou univerzitou aplikovaných věd jsme již zjistili, že v evropské síti sběrné služby společnosti DACHSER existuje pro vodíková nákladní vozidla značný potenciál. Těšíme se na uvedení těchto dvou prvních kamionů na vodík do DACHSER sítě, protože to znamená, že s nimi budeme moci sbírat cenné praktické zkušenosti.

Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO)

Smluvním partnerem tohoto projektu je společnost H2 Delivery Truck Pool GmbH & Co. KG z Magdeburgu. Tato obchodní společnost je součástí společnosti H2 Green Power & Logistics GmbH, která představila logistiku užitkových vozidel na vodíkový pohon s nákladním vozidlem Hyundai Xcient FCEV na své roadshow, během které na konci roku 2021 navštívila jedenáct německých měst.

Bezemisně v Hamburku

Od poloviny roku 2023 nasadí společnost DACHSER nákladní vozidlo Bluepower 1938 FCEV od společnosti Enginus se sídlem v Brémách, která je dceřinnou společností skupiny Faun Group, a to pro dodávky do centra Hamburku. Kamion doplní koncept DACHSER Emission-Free Delivery, který se vyznačuje nulovými emisemi, a jeho spuštění je naplánováno v Hamburku již na podzim roku 2022. Bluepower 1938 má celkovou povolenou hmotnost 19 tun a přepraví ve skříňovém návěsu až 18 palet zboží. Jeho odhadovaný dojezd činí 250 kilometrů plus rezerva a je tak ideální pro dodávky do center měst. Kromě toho nabízí i vysoký potenciál rekuperace.

Více informací o H2 Green Power & Logistics GmbH: H2 Green Power & Logistics GmbH distribuuje zelený vodík po silnici, železnici, potrubím i vnitrozemskými vodními cestami. Tento vodík vyrábí v Magdeburgu s využitím elektrolýzy H2 s použitím vlastní zelené elektřiny vyrobené fotovoltaickými panely, z větrné energie a z biomasy. Společnost je jedním z prvních hráčů na trhu, kteří poskytují kompletní ekosystém pro zelený vodík v mobilitě užitkových vozidel bez emisí  CO2, a to buď v rámci modelu pay-per-use nebo prostřednictvím nákupní sítě. Později bude zásobovat také velké stacionární zákazníky. Více na https://www.h2greenpowerlog.de/

Více informací o Faun Group: Faun Group je výrobce vozidel zaměstnávající po celém světě více než 2 000 lidí. Jako jeden z předních evropských dodavatelů vozidel pro svoz odpadu, zametacích strojů a užitkových vozidel na vodíkový pohon provozuje dvanáct výrobních závodů v sedmi zemích. Skupina Faun Group má sídlo v Osterholz-Scharmbeck v Dolním Sasku a předchozí finanční rok uzavřela s obratem ve výši 500 milionů euro. Enginius, nová značka Faun Group, razí cestu kamionové dopravě s nulovými emisemi s Bluepower.  Více na https://www.enginius.de/

DACHSER celosvětově
Kontaktujte nás
Kontakt Tereza Valentova