Vše na správné pozici

Petr Vápeník

K tomu, aby skladové procesy byly plně pod kontrolou, si DACHSER vzdělává své vlastní odborníky – DACHSER Expert Warehouse Operations (DEWO), kteří působí jako interní auditoři a nositelé know-how skladových procesů. Petr Vápeník působí na pozici DACHSER DEWO na největší české DACHSER pobočce v Kladně osmým rokem. Jako DEWO je specialistou na skladové procesy a odborníkem na vlastní skladový systém společnosti DACHSER – Mikado. Je zodpovědný za optimalizaci skladových procesů s cílem zvýšení produktivity a efektivity skladových operací. Má na starosti také školení zaměstnanců v této oblasti. Petra Vápeníka jsme se zeptali, co všechno obnáší práce na této specifické pozici a na jakých projektech na pobočce DACHSER v Kladně pracuje.

Jaká byla vaše cesta na tuto pozici?

Řekl bych, že docela složitá. Vystudoval jsem sice na střední škole obor „Doprava a manipulační technika“, ale k logistice jsem se dostal náhodou až o něco později, když se v mém předchozím zaměstnání naskytla možnost starat se o chod malého skladu. Po nástupu do DACHSERU na pozici kontrolora kvality nabrala moje cesta v logistice správný směr. Moje chápání logistiky se změnilo. Když potom přišla nabídka na pozici DACHSER Expert Warehouse Operations, nemohl jsem odmítnout. Podle mě musí člověk na tuto specifickou pozici dorůst. Prochází školeními, sbírá zkušenosti, musí se stále učit novým věcem a držet krok se stále dokonalejšími systémy a novými styly práce. Na pozici DEWO pracuji od roku 2015 a pořád je co zlepšovat, je nutné věnovat práci hodně energie a neustále je potřeba s pozitivním přístupem řešit každodenní úkoly a požadavky. Cesta k této pozici tedy tak nějak vyplynula ze života a musím říct, že jsem rád a práce mě stále baví.

Co všechno obnáší práce na pozici DEWO?

DEWO v překladu znamená DACHSER specialista na skladové procesy a tomu odpovídá i náplň mé práce. Na své pozici jsem zodpovědný za optimalizaci skladových procesů a podílím se na implementaci skladových systémů u nových zákazníků a nastavení nových procesů u stávajících zákazníků. Také mám na starosti školení kolegů.

Sklad v naší kladenské pobočce je takzvaný „multiuser warehouse“ – staráme se v jednom skladu o zboží více zákazníků. Protože je každý zákazník jiný, jsou i jiné jeho potřeby a nároky a my tomu musíme uzpůsobit IT nastavení, reporting, fakturaci, dodací listy, manuály a další. Společně s mými kolegy přicházíme s vlastními vylepšeními systému a také od kolegů skladníků máme spoustu podnětů a nápadů, jak naše procesy zdokonalit. Kromě toho máme i podporu od kolegů z centrály v Kemptenu, kteří každý týden instalují nová vylepšení systému, která aplikujeme do našich procesů. Moje práce tedy v žádném případě není rutina, navíc mám prima kolegy a vždy dokážeme najít odpovídající řešení.

Jaké novinky jste zavedli do praxe a na jakých projektech aktuálně pracujete?

Za poslední dva roky jsme u nás ve skladu udělali mnoho práce. Několikrát jsme měnili layout skladu a reagovali tak na potřeby našich zákazníků. Vytvořili jsme zde jednu centrální zónu pro příjem zboží a díky nové strategii zaskladňování jsme zefektivnili práci skladových operátorů. Maximálně jsme využili prostor na podlaze skladu a tím zrychlili zaskladňování a vychystávání. Instalovali jsme do mobilních terminálů aplikaci Mikado Mobile Work, díky které skladníci při pikování vidí fotografii výrobku. Také jsme ve skladu maximálně omezili vychystávání zboží z regálů, v současné době tak vychystáváme komfortně a efektivně pouze z přízemních „pikovacích“ zón. 

Aktuálně máme rozpracovaných více nových projektů, můžu zmínit dva hlavní: systém AGV (automaticky naváděných vozíků), který bychom chtěli aplikovat v prvním čtvrtletí roku 2024, a projekt nového balicího stolu se spoustou vylepšení pro baliče. Jsme jedna z pilotních poboček v síti DACHSER, kde se bude nový balicí stůl testovat.

Děkujeme za rozhovor

Interview with: Petr Vápeník

DACHSER Expert Warehouse Operations (DEWO), DACHSER Kladno

DACHSER celosvětově
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Demlova