Brexit aktuálně: Co byste měli vědět

Společnost DACHSER by vás ráda informovala o aktuálním vývoji týkajícím se vystoupení Spojeného království z EU, protože předpokládáme, že to může být pro vaši společnost důležité.

Zatímco obchodní jednání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií stále pokračují  pomalým tempem, měsíc červen byl pro britskou vládu poslední příležitostí k prodloužení přechodného období, které je v současné době omezeno do 31. prosince 2020. Vzhledem k tomu, že nebyla podána žádost o jeho prodloužení, se nyní pozornost ve Velké Británii zaměřuje na postupné zavádění celních kontrol od 1. ledna 2021. Přechodné období je navrženo tak, aby umožnilo obchodníkům zotavit se z koronavirové krize a připravit se na nové požadavky. Spojené království bude provádět kompletní celní kontroly na svých hranicích od 1. července 2021.

Začátkem tohoto roku přijala vláda Spojeného království opatření k odstranění některých celních opatření, včetně přechodných zjednodušených postupů (TSP) a změny dovozní DPH (PVA). Britská vláda však uznala, že k 1. lednu 2021 budou také nezbytné alespoň dočasné celní úlevy.

Bude tedy třeba znovu zavést možnost přesunout daňovou zátěž obratu při dovozu. Kromě toho bude v přechodném období zaveden celní režim, který umožní proclení dováženého zboží jeho zápisem do účtů ve lhůtě šesti měsíců, a nikoli okamžitě po dovozu. Tento postup se nazývá „Odložené prohlášení“.

Summit EU, na kterém budou probíhat závěrečné rozhovory mezi Velkou Británií a EU, se bude konat od 17. do 18. října 2020. 19. října 2020 by měly být k dispozici definitivní výsledky scénáře „dohoda nebo žádná dohoda“.

Bez ohledu na výsledek rozhovorů se předpokládá, že od ledna 2021 bude veškeré zboží vyvážené a dovážené do Spojeného království vyžadovat celní zacházení, i když během uvedeného přechodného období procesem odstupňovaným podle skupiny výrobků.

Následující odkaz obsahuje nástin požadovaných opatření.

https://www.gov.uk/transition

Vláda Spojeného království také zveřejnila podrobnosti o přípravě dovozců a vývozců  z/do Spojeného království, které lze zobrazit pomocí těchto odkazů:

https://www.gov.uk/prepare-to-import-to-great-britain-from-january-2021

https://www.gov.uk/prepare-to-export-from-great-britain-from-january-2021

Další informace naleznete v níže uvedeném dokumentu ke stažení.

V případě dotazů neváhejte kontaktovat svého místního zástupce na pobočce společnosti DACHSER.

Další důležité informace PDF (0,20 MB)
DACHSER celosvětově
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Demlova