DACHSER testuje elektrický nákladní vůz eActros od Mercedes-Benz

Plně elektrické osmnáctitunové vozidlo eActros zásobuje DACHSER zákazníky v centru Stuttgartu. Tím je flotila zahrnující i nákladní elektrokola pro bezemisní zásobování centra tohoto německého města kompletní.

DACHSER testuje elektrický nákladní vůz eActros od Mercedes-Benz
DACHSER testuje elektrický nákladní vůz eActros od Mercedes-Benz

Po odpovídajícím výcviku a zaškolení zapojí DACHSER nový eActros ve Stuttgartu do stávajícího testovacího provozu. Řídit jej budou stejně jako plně elektrický 7,5tunový FUSO eCanter řidiči vyškolení společností DACHSER. „Vozem eActros budeme naše zákazníky zásobovat napřímo nebo jím budeme navážet zásilky pro distribuci elektrokoly z našeho microhubu ve čtvrti Heslach,“ vysvětluje Markus Maurer, General Manager pobočky DACHSER Kornwestheim.

Nejde nám jen o izolované řešení, ale o řadu opatření, která se vztahují stejnou měrou také k optimalizaci doručování, tras a doručovacích časů.

Stefan Hohm, Corporate Director Corporate Solutions, Research & Development

eActros disponuje užitnou hmotností 4 až 5 tun v závislosti na provedení. Ložná plocha vozidla nabízí prostor pro 18 palet. S dojezdem 200 kilometrů je vhodné pro denní zavážení do a okolo centra Stuttgartu. Lithium iontové baterie s kapacitou 240 kWh se při výkonu 150 kW nabíjejí 2 hodiny. Podle společnosti Mercedes Benz Lkw by se měl prototyp eActros dostat do sériové výroby od roku 2021.

Flotila na elektrický pohon pro city distribuci

DACHSER Emission-Free Delivery – tak se nazývá inovativní koncept pro city logistiku, pomocí kterého DACHSER doručuje zásilky sběrné služby bez emisí ve Stuttgartu a v budoucnu to plánuje i pro centra dalších měst. V prosinci 2018 vyhrál DACHSER s tímto konceptem německou soutěž “Udržitelná městská logistika”, která byla vypsaná Spolkovým ministerstvem pro životní prostředí a Úřadem pro životní prostředí v Německu.

Ve Stuttgartu provozuje DACHSER další dva typy vozidel na alternativní pohon, z nichž každý má své vlastní silné stránky: dobře manévrovatelná elektrická nákladní kola pro distribuci na poslední míli a kompaktní a plně elektrické 7,5tunové vozidlo FUSO eCanter, které rovněž obsluhuje centrum města. eActros jako 18tunové vozidlo tento plně elektrický vozový park vhodně doplňuje.

Testováním nového vozu získá DACHSER data a zkušenosti, co se správného mixu vozidel pro udržitelné zásobování měst zásilkami sběrné služby týče. Kromě Stuttgartu běží další testy v Berlíně, Freiburgu, Karlsruhe, Kolíně nad Rýnem, Malaze, Mannheimu, Paříži, Tübingenu a v Ulmu.

„Nejde nám jen o izolované řešení, ale o řadu opatření, která se vztahují stejnou měrou také k optimalizaci doručování, tras a doručovacích časů,“ uvádí Stefan Hohm, Corporate Director Corporate Solutions, Research & Development, který je za inovativní projekt City Distribution ve firmě DACHSER odpovědný.

Kontakt Lenka Demlova