Novinky

Logistika pro bublinky

Průmyslový sektor s vínem a destiláty potřebuje logistická řešení na míru. Ze svých poboček v Norimberku v Německu a Hörschingu v Rakousku DACHSER zásobuje retaily, restaurace a eventy prémiovými produkty značky Moët Hennessy. Společnost také poskytuje komplexní nabídku služeb s přidanou hodnotou pro všechny aspekty obchodu s vínem a destiláty.

Logistika pro víno a destiláty Moët Hennessy na nejvyšší úrovni.
Logistika pro víno a destiláty Moët Hennessy na nejvyšší úrovni.

Šampaňské je něco speciálního – i co se doručování týče. Mnichovský vyhlášený klub P1 sídlí v zadní části muzea umění Haus der Kunst a každý týden zde přes barový pult změní své majitele tucty lahví šampaňského. Přesto ale zásobování kamionem není možné. “Není zde nakládací rampa, takže šampaňské dodáváme menšími vozidly,” vysvětluje  Stefan Käufer, Key Account Manager, DACHSER Food Logistics. Dodávky do Hotelu Adlon, na jednu z nejprestižnějších adres v Berlíně, čelí podobné výzvě. Před první uzamykatelné dveře na úrovni ulice, obvyklé místo předávání zásilek, ale přepravce hodnotné zboží postavit nemůže. “Místo toho naložíme láhve na vysokozdvižný vozík, dovezeme je do podzemní garáže a odtud do skladu,” vysvětluje Stefan Käufer.

Logistická řešení z jednoho zdroje

Každý rok přepraví DACHSER pro Moët Hennessy Germany téměř 30 000 palet takových značek, jako jsou Moët & Chandon, Veuve Clicquot, Dom Pérignon a také koňak Hennessy a další z okolí města Reims ve Francii do Norimberka. Tady v centrálním skladu pro Německo zaujímají výběrové značky alkoholu 6 000 paletových míst. Pro distribuci v Rakousku má DACHSER k dispozici dalších 1 500 paletových míst v Hörschingu poblíž Lince. DACHSER pobočky dodávají tyto výrobky nejen do hotelů a restaurací, ale také cateringovým společnostem, rejdařstvím a retailovým společnostem. Avíza o dodání a objednávky jsou poskytovány prostřednictvím rozhraní EDI a zpracovávány elektronicky po celou dobu cesty zásilky až po její dodání.

„Z vinice až do regálu – to je naše motto. Jako společnost poskytující komplexní řešení nabízíme široké portfolio služeb pro segment obchodu vínem a destiláty,” uvádí Alfred Miller, Managing Director DACHSER Food Logistics.

„Již řadu let náš byznys v oblasti logistiky pro víno a destiláty neustále rozšiřujeme. Napříč celou sítí DACHSER dnes pro tento průmysl používáme cca 10 procent všech našich paletových míst na celém světě,“ vysvětluje Alfred Miller, Managing Director DACHSER Food Logistics. „Z vinice až do regálu – to je naše motto. Jako společnost poskytující komplexní řešení nabízíme široké portfolio služeb pro segment obchodu vínem a destiláty. To zahrnuje přepravní řešení po celém světě prostřednictvím naší silné evropské logistické sítě pozemních přeprav a leteckých a námořních přeprav a komplexních a integrovaných skladových řešení, skladů v Evropě speciálně uzpůsobených pro skladování alkoholických výrobků a dalších logistických služeb. Ty zahrnují i výstavbu prodejních displejů, celé spektrum balicích služeb a služeb určených pro místo prodeje, a to včetně zpracování spotřební daně.”

Proto navíc kromě služby vychystávání pro retailové společnosti vyčlenila norimberská pobočka DACHSERU spoustu prostoru pro dokončovací operace pro speciální dárkové zásilky. S hodnotou dosahující čtyřmístné číslo za jednu láhev je zapotřebí, aby byl každý, kdo s takovým zbožím manipuluje, obzvláště opatrný a dodržoval speciální preventivní bezpečnostní opatření. „Péče při manipulaci s našimi výrobky společně s flexibilitou pro nejrůznější speciální kampaně, které realizujeme, to jsou naše klíčové požadavky, které musí logistický partner splňovat,“ říká Piotr Majchrzak, CFO společnosti Moët Hennessy Germany. Zaměstnanci nosí látkové rukavice, aby mohli zabalit dárky pro speciální příležitosti. „Pracovníci ve skladu kontrolují, zda je na láhvi správně nalepena viněta a zda je balení zcela bez jakékoliv vady,” vysvětluje Michael Scheid, General Manager, DACHSER Food Logistics v Norimberku. Pokud je vše shledáno bez té nejmenší vady, dárková sada je opatřena zprávou dle přání zákazníka nebo blahopřáním a odeslána balíkovou službou.

Vinařský průmysl a průmysl s destiláty vyžadují řešení na míru.
Vinařský průmysl a průmysl s destiláty vyžadují řešení na míru.

Z Plesu v opeře až po Oktoberfest

Kromě individuálního dárkového balení přepravuje DACHSER v rámci svých služeb s přidanou hodnotou nejrůznější druhy nadměrných displejů. V roce 2019 společnost přepravila do retailových outletů okolo 5 800 displejů plus propagační materiály. A může se jednat, stejně jako v poslední době, i například o model skútru Vespa či o rikšu, které se pro propagaci používají v prodejnách s potravinami v řetězcích Metro a Edeka. Moët Hennessy Germany se také účasní mnoha prominentních akcí, mimo jiné například drážďanského Plesu v Opeře, galerijní akce Gallery Weekend Berlin a mnichovského pivního festivalu Oktoberfest.  

Na takové akce posílá sklad DACHSERU v Norimberku společně s láhvemi i sklenice, nádoby na led, vlaječky a displeje. „Na sklenice jsme nakoupili průmyslovou myčku na nádobí,“ vysvětluje Michael Scheid, protože tácy s použitým sklenicemi se po akcích vracejí zpět do Norimberka. Všechny se umyjí, poškozené se vyřadí a ty ostatní se opět zaskladní, aby byly připravené pro další příležitost.

Pro sváteční příležitosti nabízí DACHSER i další službu: na pobočce v Hörschingu v Rakousku jsou přímo ve skladu na láhve vygravírované motivy na přání zákazníka. Laserový gravírovací stroj může na kontejnery pro tyto vysoce kvalitní nápoje vyrýt jméno či gratulaci během několika minut. Takové adresné výrobky mohou být nabízeny například hostům velkých sportovních událostí – jako jsou světoznámé lyžařské závody Hahnenkamm v Kitzbühlu.

Pokud by se láhev šampaňského nebo destilátu během poskytování služeb v DACHSERU rozbila, hrdlo láhve společně s korkem a jeho drátěnou klecí se dá do uzavíratelné nádoby a vše se zdokumentuje. Důvodem je spotřební daň na šumivá vína a destiláty. Moët Hennesy přenesl na DACHSER odpovědnost i v této oblasti: vše začíná takzvaným daňovým skladem, který DACHSER pro svého zákazníka provozuje. Láhve se dovezou z Francie do Německa – osvobozené od spotřební daně – a zde se uskladní. Daň není splatná do okamžiku, než jsou výrobky přepraveny k zákazníkovi. „Celní úředníci v pravidelných intervalech sklad navštěvují a kontrolují počty hrdel lahví,“ vysvětluje Stefan Käufer. Jakmile dá celní úřad pokyn, Moët Hennessy je osvobozen od placení spotřební daně za rozbité lahve.

Kontakt Lenka Demlova