„Vše do sebe zapadlo“

Burkhard Eling odpovídá na otázky o tom, jak vidí DACHSER, o svém nástupu do čela společnosti a co ho charakterizuje jako osobu a lídra.

Burkhard Eling se stal novým CEO skupiny DACHSER 1. ledna 2021. Před tím byl po více než sedm let zodpovědný za finanční oddělení této rodinné společnosti. Burkhard Eling je však manažer, jehož strategické myšlení jde dál než jen ke klíčovým finančním ukazatelům, jak ukázal mimo jiné i v rámci svého působení v čele globálního programu pro management nápadů a inovací Idea2net. V tomto rozhovoru odpovídá Burkhard Eling na otázky o tom, jak vidí DACHSER, o svém nástupu do čela společnosti a co ho charakterizuje jako osobu a lídra.

Pane Elingu, když jste v roce 2012 nastoupil do společnosti DACHSER, udělal jste krok stranou k logistice. Jaké je pozadí Vašeho rozhodnutí?

Pocházím z rodiny podnikatelů se silnými zájmy ve stavebnictví – máme vlastní architektonickou společnost, takže jsem si nejprve myslel, že budu budovat svoji kariéru ve stavebnictví. Po završení studia v oboru průmyslové inženýrství ve stavebnictví jsem pracoval postupně pro všechny tři hlavní německé stavební společnosti, ve všech případech v odděleních financí a kontrolingu. Byl jsem schopný v této oblasti rychle převzít odpovědnost, stejně jako jsem to později udělal v jedné velké společnosti poskytující služby v oblasti facility managementu. Zároveň měly všechny tyto společnosti také mezinárodní přesah, což znamená, že mě těchto 13 let dobře vybavilo kompetencemi, které jsem potřeboval pro pozici CFO v DACHSERU.

Co Vás na logistice zaujalo?

Díky době strávené ve stavebním průmyslu pro mě logistika nebyla cizí. Koneckonců na velkých stavbách je logistika rozhodujícím faktorem. Když jsme tehdy realizovali výstavbu na berlínském náměstí Potsdamer Platz, strávil jsem vždy téměř půl dne tím, že jsem se věnoval logistickým aspektům stavebního projektu. Logistika sběrné služby v síti DACHSER je však nesrovnatelně náročnější a komplexnější. To mě nesmírně oslovilo a stále mě to fascinuje.

Ucházel jste se aktivně o místo?

Ne, kontakt proběhl prostřednictvím Dr. Jürgena Schneidera, který byl finančním ředitelem u mého tehdejšího zaměstnavatele společnosti Bilfinger a předsedou dozorčí rady ve společnosti DACHSER. Propojil mě s Bernhardem Simonem. Od toho okamžiku, kdy jsem potkal pana Simona, jsem cítil energii, srdce a duši podnikatele. To na mě udělalo velký dojem. Všechny společnosti, které jsem do té doby poznal, byly zalistovány na burze a věci dělaly jinak. To vysvětluje, proč jsem měl pocit, že do sebe vše zapadá. Teprve později jsem se dozvěděl, že hledal nástupce za odcházejícího finančního ředitele Dr. Dietera Truxiuse.

Interview with: Burkhard Eling

Burkhard Eling se stal novým CEO skupiny DACHSER 1. ledna 2021

Napadlo Vás, že byste se případně mohl Vy sám o pár let později stát nástupcem Bernharda Simona?

Ne, těšil jsem se na výzvu a příležitost plně se zapojit do operativních procesů během mého nástupu. A za velmi krátkou dobu bylo skutečně mnoho práce, například naše akvizice a integrace společností Azkar a Transunion na Iberském poloostrově. Hned od začátku jsem byl jako zástupce ředitele pro FTL přepravy zapojený do mnoha rozhodovacích obchodních projektů a hrál jsem důležitou roli v realizaci přechodu společnosti na novou právní formu evropské společnosti (SE). Moje znalosti a pochopení všech našich obchodních oblastí se velmi prohloubily v důsledku mé zodpovědnosti za strategický inovační program Idea2net, jehož vedení si mimochodem ponechám i  jako CEO.

Kdy bylo jasné, že se skutečně stanete novým CEO?

V roce 2016 během mé pracovní cesty do USA jsme si s Bernhardem Simonem šli ráno zaběhat na pláž a on se mě zeptal, zda bych si dovedl představit, být jeho nástupcem. Skutečně není jednoduché nastoupit po členovi zakládající rodiny na pozici CEO, speciálně ne po někom, kdo toho během svého života tolik dokázal. To byla tenkrát jedna z mých prvních myšlenek a stále si toho velmi vážím. Ovšem oboustranná důvěra a vynikající spolupráce, která se během těch let vybudovala nejen s panem Simonem ale také s  rodinou majitelů, mě ujišťují, že to je správná cesta.

Stále nelitujete toho, že jste se přestěhovali ze svého domova v německém Vestfálsku do klidného regionu Allgäu?

Ani v nejmenším. O lidech z obou regionů se říká, že jsou docela tvrdohlaví, tak se to vlastně dobře hodí (směje se). Ale abych byl upřímný, s mojí rodinou jsem se hodně stěhoval před tím, než jsem začal pracovat v DACHSERU, dokonce i do USA a zpátky. Nalezení profesního a osobního domova pro mě byla výhra. Mám rád Allgäu, zejména ty nejrůznější možnosti jak si užít přírodu. Kdykoliv to čas dovolí, najdete mě venku - ideálně s mojí rodinou. Ať už je to cyklistika, běh nebo rodinný den na lyžích, jakmile to opět bude možné, to je pro mě vždy skvělý způsob jak vypnout a dobít baterky.

Děkujeme za rozhovor.

Kontakt Lenka Demlova